Egy kis történelem és kultúra
Tokaj város Magyarország északi részén található, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Tisza és a Bodrog találkozásánál, a Kopasz-hegy lábánál, a Tisza Rakamazzal szemközti oldalán. Gyakran csak Tokaji borvidék néven emlegetik.
A környék nevét legelőször a 1067-ben említették meg. Már abban az időben is szőlőtermesztő vidék volt. Magát a Tokaj nevet kicsivel később, 1353-ban említették először. A város nem csak szőlőtermesztéséről és bortermeléséről volt híres, de közlekedési csomópontként is funkcionált. Tokaj volt a legfontosabb pontja a Felvidék és a Kelet-Alföld között történő szekérforgalomnak. Hasonló jelentőséggel bíró átkelőhely még Szolnokon és Szegeden volt az országban. Első vára, mely egy földvár volt, a tatárjárás idején elpusztult, majd a XIV. században már a diósgyőri uradalom hatalma alá került a terület, ahol akkor már egy kővár állt. Tokaj területe 1450 után a Hunyadiak kezébe, majd később a Szapolyai család tulajdonába került. A borvidék bevételének köszönhetően Tokaj mezővárossá fejlődött. Később II. Rákóczi Ferenc leromboltatta a kővárat, mert nem akarta, hogy idegen kézre kerüljön. Tokaj a kiegyezés utáni években folyamatosan fejlődött, polgárosodott, míg a két világháború ezt félbe nem szakította. Ezen események után a fejlődés jelentősen lelassul, még Sátoraljaújhely is egyre inkább felzárkózott borkereskedelem terén. Tokaj városi rangját, melyet 1952-ben elveszített, csak 1986-ban kapta vissza.
A világon több borvidék is a természeti adottságainak, történelmi hagyományainak és a ma ott dolgozó borászok munkájának, kitartásának és elkötelezettségének köszönhetően tudta megalkotni egyedülálló borait, melynek sehol a világban nincs párja. Hiába sok borászat használja ugyanazon szőlőfajtákat alapul, még sincs ugyanolyan íze, színe és zamata. Mindenki számára egyértelmű, aki kóstolta már valaha az említett borvidék termékeit, hogy a világ legjobbjai közé tartoznak, hiszen amellett, hogy rendkívül egyediek, magas minőség is jellemzi őket. Minden az alapanyagok előkészítésétől, felhasználásától és az összetevők megfelelő mennyiségétől és azok hozzáadásának időzítésétől és folyamatától függ. 1995-ben megalakult a Tokaj Reneszánsz Egyesület azzal a céllal, hogy összekösse a környék legkiemelkedőbb pincészeteit, hogy közös erővel újra megismertessék a világgal a borvidéket. Ez volt az első borászati szakmai egyesülete a területnek. Tagjai közé azok a bortermelők tartoztak, akik hivatásszerűen termesztettek szőlőt, hogy később ínycsiklandó borokat készítsenek belőle, lehetett ez egy kisebb vagy nagyobb birtok, de akár családi pincészetek is. Az egyesület, mely azóta számos taggal bővült, ma is aktívan képviseli mind hazánkban, mind külföldön a különleges tokaji borokat. Napjainkban is azon dolgoznak, hogy a világhírű, kiemelkedő minőségű tradicionális édes borait, a tokaji aszút, valamint az trendeknek és igényeknek megfelelő száraz borokat és pezsgőket szolgáltassanak ügyfeleiknek, vásárlóiknak.
A szakmában dolgozó kitartó emberek célja az országban meglévő borturizmus fejlődésének elősegítése és a látogatók érdeklődésének fenntartása, melyet lehetőség szerint minden évben érdekes programokkal, fesztiválok, borkóstolók, pincelátogatások szervezésével érnek el, mellyel emlékezetes élményeket biztosítanak vendégeiknek.